Technologie cyfrowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Dotyczy to zwłaszcza smarftonów, które chociaż są z nami zaledwie od kilkunastu lat, to stały się nieodłączną częścią rzeczywistości, zwłaszcza ludzi młodych. Użyteczność tych urządzeń była szczególnie widoczna w trakcie pandemii COVID 19, kiedy to pozwoliły one zachować ciągłość działań edukacyjnych pomimo konieczności zamknięcia szkół i pozostania w izolacji.

Jednak czas pandemii oprócz blasków nowoczesnych technologii ujawnił też bardzo mocno ich cienie. Zdecydowana większość rodziców nastolatków dostrzega problem nadmiernego wtopienia przez nich w cyberświat, którego symbolem jest wszechobecny smartfon. 

Na podstawie badań naukowych prowadzonych przez naukowców z całego świata, wspólnie z praktykami (pod kierunkiem prof. Mariusza Jędrzejko, pedagoga specjalnego i terapuety) zajmującymi się na co dzień pomocą młodym ludziom borykającym się z uzależnieniami, w tym coraz częściej od technologii cyfrowych przygotowaliśmy program warsztatów dla szkół. Program ten zakłada współpracę Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i Rodziców celem wspólnego wypracowania zasad korzystania przez dzieci i młodzież z technologii cyfrowych w szkole i w domu.

Slide

Co trzeci nastolatek (33,6%) wykazuje wysokie natężenie wskaźników problemowego użytkowania Internetu (PUI), a trzech na stu – osiąga bardzo wysokie wskaźniki PUI (3,2%). Wśród badanych nastolatków 64,1% przyznaje, że powinna mniej korzystać z telefonu. Prawie co trzeci nastolatek (29,8%) odczuwa potrzebę stałego korzystania ze smartfona, a 50,2% podaje, że korzysta z telefonu dłużej niż zamierzał. Ponadto, co trzeci nastolatek (31,0%) przyznaje, że nie jest w stanie funkcjonować bez smartfona, a co czwarty (24,8%) odczuwa zniecierpliwienie oraz zdenerwowanie, gdy nie może z niego korzystać. 37,9% młodych ludzi podejmuje zakończone niepowodzeniem próby ograniczania korzystania z telefonu, a 26,1% z powodu używania go zaniedbuje zaplanowane czynności lub obowiązki.

Slide

Wyniki badań nastolatków prowadzone przez University of Michigan wskazują, że począwszy od 2014 roku (upowszechnienie się mediów społecznościowych) wskaźniki braku zadowolenia z życia, braku wiary w siebie wzrosły ponad dwukrotnie. Taki stan rzeczy oznacza wzrost prawdopodobieństwa popadnięcia w depresję, poczucia samotności oraz innych zaburzeń psychicznych, uzależnień oraz zachowań ryzykownych.

Slide

Według badań prowadzonych corocznie przez Komisję Europejską na temat samotności, pandemia COVID-19 spowodowała wzrost poczucia (niechcianej) samotności we wszystkich badanych krajach oraz grupach wiekowych. Dodatkowo, o ile przed pandemią najbardziej samotną grupą były osoby starsze, po pandemii najbardziej samotna jest najmłodsza grupa (18-24).

Slide

Według ustaleń opisanych w raporcie: „Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków” wydanym przez Instytutu Pokolenia najbardziej samotną grupą w Polsce są osoby młode, a szczególnie młodzi mężczyźni - aż 55% mężczyzn w wieku 18-24 lata doświadcza wysokiego poczucia samotności, a jednym z czynników przeciwdziałającym samotności są dobre relacje rodzinne.

Slide

Nie ulega wątpliwości, że jednym z głównych powodów gwałtownego wzrostu epidemii samotności jest upowszechnienie się smartfonów i mediów społecznościowych i kompulsywne korzystanie z nich, zwłaszcza przez młodych ludzi.

Slide

Z badań Komisji Europejskiej wynika, że „Intensywne korzystanie z mediów społecznościowych – definiowane jako spędzanie w serwisach społecznościowych co najmniej 2 godzin dziennie – wiąże się średnio ze wzrostem częstości występowania samotności o 6,1 punktu procentowego. Odkrycie to jest zgodne z koncepcją, że portale społecznościowe mogą przyczyniać się do wypierania interakcji twarzą w twarz”.

previous arrow
next arrow

Cele

programu

Uświadomienie

rodzicom i nauczycielom zagrożeń jakie wiążą się   z nadmiernym, kompulsywnym korzystaniem ze smartfonów i mediów społecznościowych, zwłaszcza (chociaż nie tylko) przez młodych ludzi.

Przekazanie

informacji na temat bezpiecznych granic korzystania             z urządzeń cyfrowych (wiek, czas korzystania, itp.).

Skuteczne

zarządzanie mediami cyfrowymi w przestrzeni domu.

Wskazanie

sposobów na skuteczną kontrolę i stawianie granic młodym ludziom jeśli chodzi o korzystanie z telefonów komórkowych w szkole (ograniczenie korzystania z telefonów   w trakcie zajęć szkolnych) oraz w domu (Rodzinny Kontrakt Cyfrowy).

Przekazanie

rodzicom informacji na temat sposobów skutecznego budowanie więzi      i dobrych relacji w rodzinie w dobie upowszechnienia urządzeń cyfrowych.

Wprowadzenie

i skuteczna egzekucja zasad korzystania z urządzeń cyfrowych w szkole (najlepiej na poziomie całej gminy).

  • Rozmowa z Dyrekcją na temat zasad korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkole, w tym zapisów      w statucie szkoły; ustalenie pożądanej wersji docelowej.
  • Warsztaty dla Rady Pedagogicznej. Przedstawienie wyników badań na temat wpływu smartfonów na wyniki nauczania oraz na relacje społeczne pomiędzy uczniami oraz ich kondycję psychiczną. Zostaną również omówione możliwe sposoby uregulowania kwestii korzystania przez dzieci i młodzież ze smartfonów        w szkole.

  • Warsztaty z rodzicami (najlepiej przy okazji zebrania), na których zostanie przedstawiona koncepcja tzw. „Rodzinnego Kontraktu Cyfrowego” będącego istotnym wkładem z Kulturę Domu Rodzinnego. Warsztaty będą poruszać również m. in. następujące kwestie: badania na temat sposobu korzystania przez dzieci i młodzież   z technologii cyfrowych i ich wpływu na ich kondycję psychiczną, dopuszczalny czas korzystania przez dzieci z urządzeń cyfrowych w zależności od wieku, praktyczne sposoby na rozwiązanie kwestii zbyt długiego czasu poświęcanego przez dzieci na technologie cyfrowe.

  • Rekomendacja zmian w statucie szkoły  i doradztwo przy ich wprowadzeniu       w życie.

  • Zaproponowanie treści kontraktu cyfrowego (dla szkoły i domu).

Przebieg

programu

  •  Dostęp do najnowszych badań i wiedzy na świecie.

  • Znajomość rozwiązań stosowanych przez najbardziej zaawansowane w radzeniu sobie z zagrożeniami cyfrowymi.

  • Przeszkolona kadra pedagogiczna, świadoma wpływu technologii cyfrowych oraz możliwości regulowania dostępu do nich w szkole.

  • Rodzice świadomi zagrożeń,  jakie niosą technologie cyfrowe oraz znający podstawy tworzenia “Rodzinnego Kontraktu Cyfrowego”.

  • Projekt zmian w regulaminie szkoły.

  • Praktyczne i gustowne skrzynki, gdzie uczniowie mogą odłożyć telefon w trakcie zajęć szkolnych, dla każdej z klas w szkole.

Korzyści 

z udziału

w programie

NAJBLIŻSZE RAPORTY

Raport
o stanie
edukacji

Edukacja dzieci i młodzieży w Polsce to temat ożywionej dyskusji.
Realizowane przez rząd zmiany dotyczące m.in. prac domowych, zmian w podstawach programowych, budzą wiele kontrowersji. W dobie powszechnej cyfryzacji wiele krajów europejskich wraca do analogowych narzędzi a także mniej lub bardziej radykalnie ogranicza dostęp do smartfonów w szkołach. Trwa dyskusja o zdrowiu psychicznym młodych.
Cel raportu:
  • przeanalizowanie wpływu różnych zmian i pomysłów na edukację (w różnych krajach) na wyniki nauczania ze szczególnym uwzględnieniem obszarów kreatywnego myślenia, współdziałania i dobrostanu psychicznego młodych ludzi,
  • przedstawienie silnych i słabych stron systemu edukacji w Polsce z perspektywy uczniów , rodziców, nauczycieli, programu i jego struktury oraz organizacji,
  • sformułowanie kierunków potrzebnych zmian i rekomendacji dla decydentów,
  • zabranie głosu w toczącej się w ostatnim czasie debacie w Polsce o zmianach w systemie edukacji w sposób merytoryczny oparty na danych i doświadczeniach innych krajów.

Raport
o samotności

Raport o samotności jest kontynuacją jednego z pierwszych raportów Instytutu Pokolenia – który zwracał uwagę na problem samotności w dzisiejszym świecie i na jego skutki społeczne.

W najnowszym raporcie przyglądamy się jego ekonomicznym skutkom.

W raporcie wykorzystujemy metodologię wykorzystaną w Wielkiej Brytanii, która zapoczątkowała debatę publiczną na temat samotności, a w efekcie doprowadzając do utworzenia Departamentu ds. samotności w ministerstwie.

Raport liczy koszty niechcianej samotności dla polskiej gospodarki i finansów publicznych.

Raport
o Polonii

Kontynuacja Atlasu Polaków na świecie.

Po policzeniu ilu jest Polaków na świecie, pragniemy sprawdzić: jakie są ich relacje z Polską, czym jest Polska w ich świadomości, na ile silne są ich związki z kulturą polską, mocna tożsamość oraz poczucie odrębności, jaka jest chęć nawiązania stałych relacji z macierzą, jaki jest potencjał powrotowy.

Aby zrealizować projekt konieczne jest przeprowadzenie badania Polonii w jednym lub kilku krajach, w których Polacy stanowią względnie zwartą społeczność (np. Argentyna, Brazylia, Wielka Brytania, Irlandia).

Raport
40 Pokoleń Polaków

W kwietniu 2025 roku będziemy obchodzić 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. To doskonała okazja do przyjrzenia się tysiącletniej historii Polski.

Tysiąc lat to około 40 pokoleń naszych Rodaków.

Do dyskusji nad naszą historią, postaciami najwybitniejszych Polek i Polaków, naszym wkładem w historię Europy i świata chcemy zaprosić historyków, publicystów, młodzież..

Planujemy:
  • wydanie publikacji – zbiór esejów pod wspólnym haslem 40 pokoleń Polaków
  • debata historyków i publicystów połączona z premierą publikacj
  • ranking online – dla wszystkich – 40 najwybitniejszych Polaków
  • konkurs dla szkół średnich (w dowolnej formie – video, muzyka, poezja, proza, obraz ) – 40 pokoleń Polaków

Jesteśmy przekonani, że ważne zadania, które przyświecają naszej Fundacji, należy rozwijać i kontynuować.

W trosce o pokolenia.