O tym jaka przyszłość demograficzna czeka Polskę w dużej mierze zdecydują aspiracje życiowe i rodzinne młodych Polek i Polaków. O tym ile dzieci rodzić się będzie w Polsce za 10-15 lat zdecyduje Pokolenie określane coraz częściej mianem „Z-tek”, Pokolenia Z lub Pokolenia internetu – iGen, czyli dzisiejsi nastolatkowie i młodzi dorośli.
O tym jacy są dzisiejsi młodzi ludzie, urodzeni już po upowszechnieniu się internetu, nie znający życia bez smartfonów pisze się ostatnio coraz więcej, a w debacie publicznej na ich temat fakty mieszane są z mitami i wyobrażeniami. Ich obraz kreślony piórem dzisiejszych 40 i 50 – latków, czyli przedstawicieli poprzednich pokoleń X i Y jest raczej negatywny.
W 2023 roku Instytut POKOLENIA przeprowadził badania (ilościowo-ilościowe) na temat tego jacy są młodzi ludzie i jakie mają aspiracje życiowe (w tym rodzinne). Niestety wnioski z tych badań nie zostały opublikowane ze względu na likwidację Instytutu.
Przy pomocy wolontariuszy, korzystając z faktu, że baza danych z tego badania jest dostępna jako Otwarte Dane, przeanalizowaliśmy te wyniki. Wnioski z nich wynikające są bardzo, bardzo ciekawe.
Przygotowaliśmy segmentację młodych ludzi na podstawie ich aspiracji życiowych. Wyróżniliśmy 6 segmentów, czyli grup w ramach których młodzi są do siebie podobni. Oto one:
1.
rodzinni optymiści
2.
relacyjnie wycofani
3.
zdystansowani racjonaliści
4.
marzący o rodzinie
5.
silne kobiety
6.
samotni marzyciele
Opisaliśmy częściowo dwa pierwsze segmenty w zwiastunie raportu.